Zakończyły się badania przesiewowe pod kątem osteoporozy, cukrzycy oraz podwyższonego poziomu cholesterolu i nadciśnienia. Badania cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu pleszewskiego. Skorzystało z nich łącznie 612 osób w wieku 60+.

Każda z osób biorących udział w projekcie otrzymała materiały promocyjne związane z projektem oraz ulotkę dotyczącą profilaktyki upadków.

Badania przeprowadzono bowiem w ramach profilaktyki upadków, które są jedną z najczęstszych przyczyn utraty sprawności wśród osób starszych.

Każda z osób biorących udział w badaniach mogła skorzystać z pakietu badań: densytometrycznych, biochemicznych, ortopedycznych oraz okulistycznych.

Badania densytometryczne to nieinwazyjne badania gęstości kości, których celem jest wczesne wykrycie osteoporozy.

Badania biochemiczne przeprowadzono pod kątem poziomu wapnia i witaminy D.

Na podstawie wyników badań densytometrii i badań biochemicznych oraz przeprowadzonej oceny prawidłowości funkcjonowania stawów kończyn dolnych pacjentów lekarz ortopeda podejmował decyzję o dalszym leczeniu przebadanych osób.

Wykonano również badania ostrości wzroku.

Badania densytometryczne (osteoporozy) w ramach projektu przeprowadziła firma PRO & DIAGNOSTIC Izabela Wisniowska –Kała z Bytomia.

Badania biochemiczne wykonał „Szpital Powiatowy w Jarocinie” Spółka z o.o.

Badania pod kątem cukrzycy, podwyższonego cholesterolu oraz nadciśnienia przeprowadziły pielęgniarki zatrudnione w projekcie w ramach teleopieki.

Badania okulistyczne przeprowadziła lek. medycyny okulista Tamara Szwedowicz – Matuszczak z Pleszewa

Badania ortopedyczne z kolei wykonał lekarz Łukasz Gadzinowski (Indywidualna Praktyka Lekarska Na Wezwanie z Kalisza).

Nadzór nad badaniami profilaktycznymi wykonanymi w ramach projektu sprawowała Pani Dorota Garbarczyk – koordynator medyczny projektu.

odwiedzin: